دوره 5، شماره 1 - ( پاییز 1397 )                   جلد 5 شماره 1 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه بوعلی سینا همدان ، lotfisalman348@gmail.com
چکیده:   (3072 مشاهده)
مقدمه و هدف : با توجه به گسترش روزافزون جمعت سالمندان و اهمیت حفظ تعادل در سالمندان به عنوان یکی از فاکتورهای پیشگیری از سقوط و افتادن در سالمندان در این پژوهش به بررسی تاثیر تمرینات ثبات دهنده مرکزی بر تعادل در سالمندان پرداخته شد.
مواد و روش ها : پژوهش حاضر یک پژوهش  نیمه تجربی و کاربردی بوده با طرح پیش آزمون ،پس آزمون انجام گرفت. ۸۰  مرد سالمند که پس از انجام تست تعادلی برگ به دو گروه با خطر زمین خوردن بالا و خطر زمین خوردن کم تقسیم شدند و سپس هر دو گروه به صورت تصادفی به دو گروه کنترل و تجربی تقسیم شدند تمرینات ثبات دهنده مرکزی را به مدت شش هفته انجام دادند و پس از شش هفته آزمون برگ دوباره از آنها گرفته شد.
یافته ها: شش هفته تمرینات ثبات دهنده مرکزی باعث افزایش معنی دار نمرات آزمون برگ در گروه تمرینی سالمندان با خطر زمین خوردن کم (۳۳/۵۶) نسبت به گروه کنترل (۸۰/۵۳) ، ۰۰۶/۰ p= و همچنین گروه تمرینی سالمندان با خطر زمین خوردن زیاد (۲۰/۳۹) نسبت به گروه کنترل (۲۲/۳۵) ، ۰۰۲/۰ p= و همچنین نسبت به نمرات پیش آزمون در هر دو گروه تمرینی شد.
بحث و نتیجه گیری  :تمرینات ثبات دهنده مرکزی با بهبود تعادل در سالمندان می تواند مانع سقوط و افتادن سالمندان شود که باعث بالا رفتن کیفیت زندگی سالمندان می شود.
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1397/7/18 | پذیرش: 1397/9/10 | انتشار: 1397/9/25

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.