دوره 4، شماره 4 - ( تابستان 1397 )                   جلد 4 شماره 4 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Mahmoudi M R, Hasani H, Mirzaei A. Study of intestinal protozoan in immunocompormised elderly patients in health care centers of Rasht city (2017). jgn. 2018; 4 (4)
URL: http://jgn.medilam.ac.ir/article-1-273-fa.html
محمودی محمدرضا، حسنی حسین، میرزائی اسد. بررسی فراوانی تک یاخته های روده ای در سالمندان دارای ضعف سیستم ایمنی مراجعه کننده به مراکز درمانی شهر رشت در سال 1396. فصلنامه پرستاری سالمندان . 1397; 4 (4)

URL: http://jgn.medilam.ac.ir/article-1-273-fa.html


دانشگاه علوم پزشکی ایلام ، amirzaeii@yahoo.com
چکیده:   (860 مشاهده)
چکیده
مقدمه و هدف: ارزیابی میزان انگل های روده ای از عوامل اصلی نشانگر وضعیت بهداشت فردی و اجتماعی در جوامع، بخصوص میان سالمندان بشمار می رود. بدلیل ضعف سیستم ایمنی در بیماران سالمند تحت شیمی درمانی و دیالیز، تظاهرات بالینی این عفونت ها شدیدتر است. بدلیل عدم وجود اطلاعات در این زمینه در استان گیلان، این مطالعه به منظور تعیین شیوع انگل های روده ای در سالمندان تحت دیالیز و شیمی درمانی و مقایسه آن با گروه کنترل انجام شد.
مواد و روش ها: این مطالعه مقطعی-توصیفی در سال 1396 انجام شد. نمونه گیری بصورت هدفمند از 160 نفر از سالمندان دارای ضعف سیستم ایمنی (80 نفر تحت شیمی درمانی و 80 نفر از سالمندان تحت دیالیز) و 130 نفر سالمند سالم که جهت چک آپ دوره ای به مراکز درمانی رشت مراجعه کرده بودند، صورت گرفت. از هر فرد یک نمونه تهیه شده و برای جستجوی انگل های روده ای، روشهای پارازایتولوژیک مانند اسمیر مستقیم، فرمالین-اتر و رنگ آمیزی اسید فاست اصلاح شده انجام شد. ملاک تعیین آلودگی مشاهده حداقل یک انگل بود. یافته ها با آزمون کای دو مورد تجزیه و تحلیل آماری قرار گرفت.
یافته ها: میزان ابتلا به انگل های روده ای بطورکلی 5/6% (19 نمونه از 290 نمونه) بود. 7/8% (7 نمونه از 80) از سالمندان تحت شیمی درمانی، 10% (8 نمونه از 80) از سالمندان تحت دیالیز و 3% (150/4) از گروه کنترل از نظر انگل های روده ای مثبت بودند. بین گروه ها از نظر آماری اختلاف معنادار مشاهده شد (05/0 .(P <بلاستوسیستیس هومینیس، آنتاموبا کلی، اندولیماکس نانا، یدامبا بوچلی، ژیاردیا لامبلیا به ترتیب با شیوع 7/3%، 1%، 64/0%، 64/0%، 34/0% شایع ترین انگل ها بودند. بین میزان آلودگی، علائم گوارشی و محل سکونت از نظر آماری تفاوت معنا دار مشاهده شد (05/0 .(P <از نظر آماری ارتباط معناداری بین میزان آلودگی، جنس و میزان تحصیلات در سالمندان مورد مطالعه مشاهده نشد.
نتیجه گیری: اگرچه اکثر تک یاخته های شناسایی شده در این مطالعه غیر بیماریزا بودند ولی باید به این نکته نیز توجه کرد که بسیاری از تک یاخته های روده ای غیر بیماریزا مشابه عوامل بیماریزا ، از طریق مدفوعی-دهانی منتقل می شوند لذا وجود این تک یاخته های غیر بیماریزا می تواند نشانگر سطح بهداشت در آن جامعه می باشد. در مجموع با توجه به اهمیت عفونت ها انگلی در این گروه از افراد، پیشنهاد می گردد که آزمایشات دوره ای از نظر عفونت های انگلی در این بیماران انجام گیرد.
 
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۷/۲/۷ | پذیرش: ۱۳۹۷/۴/۳۱ | انتشار: ۱۳۹۷/۶/۲۶

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فصلنامه پرستاری سالمندان می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Journal of Geriatric Nursing

Designed & Developed by : Yektaweb