دوره 4، شماره 2 - ( زمستان 1396 )                   جلد 4 شماره 2 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Parizad R, Sahebihag M H, Ghasemian Z. Evaluation of health status and educational needs in the elderly with cardiovascular disease referring to Malek Afzali Health Center in Tabriz in 1396. jgn. 2018; 4 (2)
URL: http://jgn.medilam.ac.ir/article-1-256-fa.html
پریزاد راضیه، صاحبی حق محمدحسن، قاسمیان زینب. بررسی وضعیت سلامت و نیازهای آموزشی در سالمندان مبتلا به بیماری قلبی - عروقی مراجعه کننده به مرکز سلامت ملک افضلی شهر تبریز در سال 1396. فصلنامه پرستاری سالمندان . 1396; 4 (2)

URL: http://jgn.medilam.ac.ir/article-1-256-fa.html


دانشگاه علوم پزشکی تبریز ، : taranomsobhani@yahoo.com
چکیده:   (547 مشاهده)
چکیده
مقدمه و هدف: سالمندی یکی از مراحل حساس زندگی است و فرآیند رو به رشدی است که در آینده ی نزدیک، درصد بالایی از جمعیت جهانی را به خود اختصاص می دهد. با افزایش سن احتمال ابتلا به یک یا چند بیماری مزمن افزایش می یابد و در این میان بیماری های قلبی- عروقی یکی از شایعترین علل مرگ و میر در  سنین سالمندی است و  این درحالی است که با آموزش و غربالگری می توان از این بیماری پیشگیری کرد. پژوهش حاضر با هدف بررسی وضعیت سلامت و نیازهای آموزشی در سالمندان مبتلا به بیماری قلبی- عروقی در شهر تبریز انجام شده است.
مواد و روش ها: مطالعه حاضر یک مطالعه توصیفی-مقطعی است که بروی 184 نفر از سالمندان انجام شد. نمونه گیری به صورت آسان و در دسترس در مدت دو ماه گردآوری شد. جمع آوری داده ها با استفاده از پرسشنامه محقق ساخته صورت پذیرفت . ابزار مورد مطالعه در اختیار ده نفر از اعضای هئیت علمی و اساتید و متخصصان قلب قرار گرفت و بعد از اعمال نظرات آنان پرسشنامه مورد استفاده قرار گرفت . برای پایایی ابزار از آزمون مجدد r=0.95 استفاده شد و با استفاده از آمار توصیفی داده ها مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.
یافته ها : شیوع بیماری ها و مشکلات جسمی و روانی افراد مورد مطالعه شامل سابقه پرفشاری خون(4/62%) ، اختلال خواب(5/38%) ، احساس نگرانی و دلشوره(7/58%) ، قلبی- عروقی(33%) ، دیابت (3/30%) ، سابقه بیماری خاص( 9/33%) ، سابقه بستری و جراحی(3/74%)، مشکل گوارشی(3/8%) ، مشکل تنفسی(3/7%) ، مشکل کلیوی (6/4%) و اختلال سیستم عصبی(6/4%) بود.
نتیجه گیری: شیوع بیماری  های قلبی- عروقی و پرفشاری خون  در بین سالمندان ، برای سلامت عمومی جامعه نگران کننده می باشد. بنابراین غربالگری و آموزش بهداشت جهت پیشگیری از این بیماری ها در این گروه سنی توصیه می گردد.
 
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۱۰/۲۹ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱۲/۵ | انتشار: ۱۳۹۶/۱۲/۱۹

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فصلنامه پرستاری سالمندان می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Iranian Journal of Geriatric Nursing

Designed & Developed by : Yektaweb