دوره 3، شماره 4 - ( تابستان 1396 )                   جلد 3 شماره 4 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Rostami H R, Jalili N, Panahi F. Occupational risk factors in hand osteoarthritis of elders. jgn. 2017; 3 (4)
URL: http://jgn.medilam.ac.ir/article-1-242-fa.html
رستمی حمید رضا، جلیلی نسرین، پناهی فاطمه. عوامل خطر مرتبط با کار در استئوآرتریت دست سالمندان. فصلنامه پرستاری سالمندان . 1396; 3 (4)

URL: http://jgn.medilam.ac.ir/article-1-242-fa.html


دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ، hrr.rostami@gmail.com
چکیده:   (1453 مشاهده)
مقدمه و هدف: روند سالمندی جامعه با افزایش روزافزون افرادی همراه است که به دلیل بیماری های مختلفی ازجمله استئوآرتریت دچار کاهش توانایی کاری و تحمیل بار اقتصادی-اجتماعی گسترده ای بر جامعه می گردند. یکی از عوامل خطر اصلی در ایجاد یا تشدید استئوآرتریت دست، عوامل خطر مرتبط با کار هستند که علیرغم تأثیرات گسترده بر زندگی روزمره بویژه در سالمندان، نتایج متناقضی در مورد عوامل خطر کاری دردسترس است.
 هدف مطالعه حاضر بررسی شواهد و مدارک موجود در مورد عوامل خطر کاری مؤثر در ایجاد استئوآرتریت دست و درنتیجه، ارتباط با توانایی های کاری افراد درگیر بود.
 مواد و روش ها: در این مقاله مروری نظام مند، مقالاتی که به بررسی عوامل خطر کاری مرتبط با استئوآرتریت دست و تأثیر آنها بر ظرفیت عملکردی و توانایی های کاری اندام فوقانی سالمندان مبتلا به استئوآرتریت از سال 1980 تاکنون پرداخته بودند در پایگاه های اطلاعاتی PubMed،Cochrane، Web of Science، Science Direct، Scopus، IranDoc و SID مورد جستجو قرار گرفتند.
یافته ها: در مرور مقالات، دو موضوع مختلف اما مرتبط با هم در عوامل خطر کاری مرتبط با استئوآرتریت دست شناخته شد شامل کارهای مرتبط با استئوآرتریت دست و عوامل بیومکانیکال درون این کارها. افراد با کارهای دستی که نیاز به دستکاری ابزارهای سنگین و بزرگ و لرزشی داشتند مانند معدنکاران و کشاورزان بیشتر در معرض استئوآرتریت مفاصل بزرگتر دست مانند مفاصل متاکارپوفالنژیال و مچ قرار داشتند درحالیکه افراد باکارهای نیازمند گرفتن دقیق و ظریف و مکرر اشیاء مانند دندانپزشکان و زنان خانه دار بیشتر در معرض استئوآرتریت مفاصل کوچکتر دست مانند مفاصل اینترفالنژیال تحتانی انگشتان و کارپومتاکارپال انگشت شست قرار داشتند. عوامل بیومکانیکال درون این کارها که مرتبط با استئوآرتریت دست شناخته شده اند شامل ترکیبی از موارد ذیل هستند: کار با ابزارهای سنگین، تکرار بیش از حد حرکات، انقباض های استاتیک طولانی مدت، گرفتن ظریف و دقیق اشیاء، گرفتن قدرتی اشیاء، تنوع کم تکالیف کاری، سطح بالای فعالیت عضلانی، کاربرد بیش از حد مفاصل، و فقدان زمان استراحت کافی.  
نتیجه گیری: تکلیف یا شغلی خاص نمی تواند مستعد کننده استئوآرتریت دست باشد، بلکه عوامل بیومکانیکال درون تکالیف و کارهای مختلف است که در طولانی مدت منجر به ایجاد یا تشدید استئوآرتریت دست می شوند. آگاهی از عوامل خطر مرتبط با کار در ایجاد وتوسعه استئوآرتریت دست می تواند متخصصین سلامت و بهداشت و کارفرمایان و کارگران و افراد جامعه را در ارزیابی های پیشگیرانه ای در محیط کار و زندگی و طراحی های با رعایت بهتر اصول ارگونومیک در شرایط کاری کمک و ترغیب کند.
     
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۴/۲۵ | پذیرش: ۱۳۹۶/۶/۱۵ | انتشار: ۱۳۹۶/۶/۲۵

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فصلنامه پرستاری سالمندان می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Journal of Geriatric Nursing

Designed & Developed by : Yektaweb