دوره 3، شماره 4 - ( تابستان 1396 )                   جلد 3 شماره 4 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

The effect of the combined trainings program (strength and stretching) on strength and. jgn. 2017; 3 (4)
URL: http://jgn.medilam.ac.ir/article-1-234-fa.html
زارعی حامد، نورسته علی اصغر، کوه بومی معصومه. تأثیر تمرینات ترکیبی (قدرتی و کششی) بر قدرت و دامنه حرکتی اندام تحتانی سالمندان. فصلنامه پرستاری سالمندان . 1396; 3 (4)

URL: http://jgn.medilam.ac.ir/article-1-234-fa.html


دانشکده تربیت بدنی دانشگاه گیلان ، zareei.h@yahoo.com
چکیده:   (1394 مشاهده)
مقدمه و هدف: با افزایش سن و رسیدن به پیری تغییرات بسیاری در انجام تکالیف حرکتی به وجود می‌آید که به کاهش آن‌ها منجر می‌شود. اختلال در قدرت و دامنه حرکتی سالمندان، باعث ناتوانی فرد در انجام کارها و فعالیت‌های روزمره می‌شود. هدف از مطالعه حاضر بررسی اثر برنامۀ تمرینی ترکیبی بر قدرت و دامنه حرکتی سالمندان مرد است.
مواد و روش ها: این مطالعه از نوع نیمه تجربی بوده و شرکت‌کنندگان آن شامل مردان سالمند سالم (سن 65/4±64/65) در شهرستان رشت بودند. مطالعه بر روی 22 نفر از مردان که دارای معیارهای ورود به پژوهش بودند و به ‌روش نمونه‌گیری در دسترس برای پژوهش انتخاب شدند، انجام گردید. حداکثر نیروی ایزومتریک گروه عضلانی در اندام تحتانی با استفاده از دستگاه دینامومتر دستی و دامنه حرکتی مفاصل به‌وسیله گونیامتر اندازه‌گیری شد. آزمون­ها قبل و بعد از برنامه تمرینی اندازه­گیری شدند. داده‌ها با استفاده از آمار توصیفی و تحلیلی و به‌وسیله نرم­افزار 16spss (در سطح معناداری 005/0P≤) مورد تجزیه‌وتحلیل قرار گرفتند.
یافته‌ها: یافته‌های پژوهش نشان داد که تمرینات ترکیبی استفاده‌شده به مدت 8 هفته در مقایسه با گروه کنترل، بر قدرت دورسی فلکسور (001/0=P)، قدرت پلانتار فلکسور (002/0=P)، قدرت فلکسور ران (001/0=P)، قدرت اکستنسور ران (013/0=P)، قدرت اداکتور ران (002/0=P)، قدرت آبداکتور ران (001/0=P)، قدرت همسترینگ (029/0=P)، مردان سالمند تأثیر معنی‌داری داشته اما بر قدرت کوادریسپس اثر معنی‌دار نداشت (357/0=P). همچنین بر دامنه حرکتی دورسی فلکشن (002/0=P)، پلانتارفلکشن (019/0=P)، آبداکشن ران (001/0=P)، آداکشن ران (001/0=P) و اکستنشن ران (012/0=P) در مردان سالمند تأثیر معنی‌داری داشته اما بر دامنه حرکتی فلکشن ران (086/0=P) و فلکشن زانو (336/0=P) اثر معناداری ندارد.
نتیجه‌گیری: به نظر می‌رسد تمرینات ترکیبی (قدرتی و کششی) استفاده‌شده می‌تواند بر برخی عوامل دامنه حرکتی و قدرت عضلانی سالمندان تأثیر مثبت بگذارد. برای مشخص شدن این اثر نیاز به مطالعات بیشتر می‌باشد.
 
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۵/۲۳ | پذیرش: ۱۳۹۶/۶/۱۵ | انتشار: ۱۳۹۶/۶/۲۵

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فصلنامه پرستاری سالمندان می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Journal of Geriatric Nursing

Designed & Developed by : Yektaweb