دوره 3، شماره 3 - ( بهار 1396 )                   جلد 3 شماره 3 صفحات 57-67 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Kashi A, rezaei S, rafiee S. The effect of Aerobic, Aerobic in water and Exercises in water on working memory in elderly women with Alzheimer's disease. jgn. 2017; 3 (3) :57-67
URL: http://jgn.medilam.ac.ir/article-1-225-fa.html
کاشی علی، رضائی سمیرا، رفیعی صالح. تاثیر تمرینات ایروبیک، ایروبیک در آب و تمرین در آب بر حافظه کاری زنان سالمند مبتلا به آلزایمر. فصلنامه پرستاری سالمندان . 1396; 3 (3) :57-67

URL: http://jgn.medilam.ac.ir/article-1-225-fa.html


پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی ، ssrc.kashi@gmail.com
چکیده:   (3348 مشاهده)

مقدمه و هدف: عدم فعالیت بدنی یک عامل خطرزای بسیار مهم برای فعالیت های شناختی در دوره سالمندی و برای ابتلا به اختلال آلزایمر می­باشد. هدف از انجام پژوهش حاضر، تعیین تاثیرات تمرینات ایروبیک در آب و تمرین در آب بر حافظه کاری زنان سالمند مبتلا به آلزایمر بود.
مواد و روش ها: روش پژوهش نیمه تجربی است و شرکت کنندگان این پژوهش 30 بانوی سالمند با میانگین سنی 9/2±6/64 سال بود که به ‌صورت تصادفی ساده در سه گروه (هر گروه 10 نفر) تمرین در آب، ایروبیک و ایروبیک در آب جای گرفتند. پروتکل تمرینی به مدت 18 جلسه (شش هفته) و هر جلسه 45 دقیقه اجرا شد. به منظور سنجش حافظه از مقیاس حافظه وکسلر و برای سنجش حافظه کاری از نرم افزار N-Back استفاده گردید. اطلاعات بوسیله آزمون تحلیل واریانس با اندازه­های تکراری (3×2) و با استفاده از نرم افزار SPSS-22 و در سطح 05/0>p تجزیه و تحلیل شد.
یافته ها: نتایج نشان داد که شرکت کنندگان گروه های ایروبیک در آب (P=0.003) و ورزش در آب (P=0.007) پس از گذرانیدن دوره تمرینی بهبود معناداری را در حافظه کاری تجربه نمودند (P<0.05). اما گروه ایروبیک تنها در این بازه زمانی تغییر معناداری را تجربه نکرد (P=0.103). ضریب اتا نیز مشخص ساخت تمرین ایروبیک در آب (Eta=0.649) بیشتر از تمرین در آب (Eta=0.574) باعث بهبود حافظه کاری می شود.
نتیجه گیری: گرچه پیشینه تحقیق نشان می دهد در حالت کلی تمرینات هوازی می­تواند عملکرد شناختی سالمندان مبتلا به آلزایمر را بهبود بخشد، اما در فرضیات مشخص شد که تمرینات ایروبیک در آب و حتی تمرین در آب بهتر از و سریعتر از تمرینات ایروبیک می تواند منجر به بهبود حافظه کاری در زنان سالمند دارای آلزایمر شود.  بنابراین به کلیه افرادی که با سالمندان مبتلا به آلزایمر در ارتباط هستند، پیشنهاد می­گردد تا از پروتکلهای تمرین در آب برای بهبود فرایند های شناختی استفاده نمایند.

متن کامل [PDF 234 kb]   (228 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۶/۱/۲۰ | پذیرش: ۱۳۹۶/۳/۱۰ | انتشار: ۱۳۹۶/۳/۲۷

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فصلنامه پرستاری سالمندان می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Journal of Geriatric Nursing

Designed & Developed by : Yektaweb