دوره 2، شماره 1 - ( پاییز 1394 )                   جلد 2 شماره 1 صفحات 50-61 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


، h_hojjati1362@yahoo.com
چکیده:   (3969 مشاهده)

مقدمه و هدف: آگاهی در مورد عواملی بر کیفیت زندگی در سنین سالمندی تأثیر می‌ گذارند، همزمان با مسن شدن جمعیت به عنوان یک واقعیت اجتماعی از اهمیت والایی برخوردار می‌ باشد، چرا که آگاهی بیشتر نسبت به فاکتورهایی که روی کیفیت زندگی افراد سالمند تأثیر می‌ گذارد، می‌ تواند کمک بزرگی در ارتقاء کیفیت زندگی این قشر محسوب گردد. هدف از انجام این پژوهش تعیین عوامل موثر بر کیفیت زندگی سالمندان ساکن سرای سالمندان می­باشد.

مواد و روش ها: در این مطالعه مقطعی، کلیه سالمندان ساکن در سرای سالمندان شهرستانهای خرمشهر و اهواز (73 سالمند زن) به روش سرشماری انتخاب و در مطالعه شرکت نمودند. ابزار گرد آوری داده‌ها در این پژوهش مشتمل بر دو پرسشنامه ویژگی‌های دموگرافیک و پرسشنامه SF-36  بود. داده‌ها با استفاده از نرم افزار آماری SPSS.13  تجزیه و تحلیل شد.

یافته ها: میانگین سنی شرکت کنندگان در مطالعه 75/52 (S.D=11/39) و دامنه سنی آنها از 60 تا 102 سال بود. بین کیفیت زندگی سالمندان و سطح تحصیلات (P<0/05)، سن(P=0/03)، وجود بیماری مزمن(P<0/001) و محل سکونت (P=0/04) رابطه آماری معنی‌دار بود. بین کیفیت زندگی و  وضعیت تاهل(P=0/62)، مدت اقامت (P=0/4) و میزان درآمد (P=0/3)  اختلاف معنی‌دار آماری مشاهده نشد.

نتیجه‌گیری: کیفیت زندگی ساکنین سرای سالمندان به طور کلی نسبت به سالمندان جامعه از وضعیت نامطلوبتری برخوردار است. بنابراین، پیشنهاد می­شود با مشابه نمودن محیط خانه‌های سالمندی به محیط خانواده افراد تا حد امکان و نیز ترغیب خانواده‌ها و دوستان فرد سالمند به سرکشی منظم به فرد، کیفیت زندگی در خانه سالمندان را ارتقا دهند.    

متن کامل [PDF 176 kb]   (2050 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۴/۱/۲۹ | پذیرش: ۱۳۹۴/۸/۱۰ | انتشار: ۱۳۹۴/۹/۱۵