دوره 1، شماره 4 - ( تابستان 1394 )                   جلد 1 شماره 4 صفحات 95-106 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


، seyfzadehali@yahoo.com
چکیده:   (5979 مشاهده)

مقدمه و هدف:  پیری یا سالمندی به عنوان آخرین دوره زندگی انسان همواره مورد توجه متفکران علوم انسانی و زیست شناسی بوده است.  هدف اصلی این پژوهش، بررسی عوامل مرتبط با سلامت اجتماعی سالمندان شهر آذرشهر می باشد.

مواد و روش ها: مطالعه حاضر از نوع مقطعی توصیفی است که با مشارکت 312 نفر از سالمندان 65 سال و بیشتر شهر آذر شهر که با روش نمونه گیری تصادفی طبقه ای انتخاب شدند، انجام گردید. ابزار گردآوری داده ها پرسشنامه سلامت اجتماعی کییز می باشد. این پرسشنامه استاندارد دارای 23 سوال با طیف 4 درجه ای لیکرت جهت سنجش سلامت اجتماعی می باشد. طیف مورد استفاده از «همیشه» تا «هرگز» تنظیم شده است. همچنین برای ارزیابی میزان برخورداری سالمندان از حمایت اجتماعی از پرسشنامه حمایت اجتماعی ساراسون استفاده شده است. تحلیل داده‌ها با استفاده از نرم افزار آماری SPSS در دو سطح توصیفی و تحلیلی با آزمونهای آماری تی مستقل و آنالیز واریانس یکطرفه انجام شد.

یافته ها: 56/5 درصد پاسخگویان از سلامت اجتماعی برخوردار و 43/5درصد نیز دارای سلامت اجتماعی در حد کمی بودند. بین سن (p=0.022 )، حمایت اجتماعی (p=0.002 ) ، پایگاه اقتصادی ، اجتماعی (p<0.001 ) و سلامت اجتماعی افراد مورد پژوهش رابطه معنی داری وجود داشت در حالی که جنسیت ( p=0.28) و وضع تاهل افراد (p=0.67 ) رابطه معنی داری با سلامت اجتماعی آن‌ها نشان نداد.

نتیجه گیری: سلامت اجتماعی سالمندانی که از حمایت اجتماعی زیادی برخوردار بودند، بیش از سایر سالمندان است و سالمندان دارای پایگاه اقتصادی - اجتماعی بالا از سلامت بیشتری نسبت به سایر سالمندان برخوردار بودند.

متن کامل [PDF 179 kb]   (3377 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۴/۴/۱۳ | پذیرش: ۱۳۹۴/۶/۱۵ | انتشار: ۱۳۹۴/۶/۲۵