[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 3، شماره 2 - ( زمستان 1395 ) ::
جلد 3 شماره 2 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
ارتباط تجربیات معنوی روزانه با شادکامی و رضایت از زندگی سالمندان شهر اصفهان در سال 1393
سمیه شریفی، سمیرا عباسی
کارشناسی ارشد روانپرستاری دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ، samiraabbasi6853@gmail.com
چکیده:   (586 مشاهده)

مقدمه و هدف:  دوره پایانی میانسالی و آغاز دوره سالمندی، برای بسیاری از سالمندان همراه با تغییر و تحولاتی است که در ابعاد روانی و جسمی آنها اتفاق می افتد. شواهد موجود حاکی از آن است که در دوره سالمندی، میزان فشار تجربه شده توسط فرد و تبعات جسمی و روانی آن به صورت بارز و چشمگیری بیش از دوره قبل از آن است  و ممکن است فرد بدلیل از دست دادن موقعیت شغلی و اجتماعی و ازدست دادن دوستان و نزدیکان  دچار گوشه نشینی اجتماعی گردد که با ایجاد این تغییرات کاهش شادکامی  امری غیر قابل اجتناب است در همین ارتباط  به نظر می رسد معنویت با ارائه  مجموعه ای از کلمات و چارچوب ها به افراد کمک نماید تا معنا ومفهوم زندگی خود را بهتر درک کنند . در واقع معنویت، بعدی ازابعاد وجودی انسان است که ارتباط و یکپارچگی او را با عالم هستی نشان می دهد. ارتباط ویکپارچگی به انسان امید و معنا می دهد بازنشستگی و سالمندی اغلب پدیده های به هم مرتبطی هستند که فرد بدلیل تغییراتی از قبیل از دست  دادن موقعیت شغلی و اجتماعی  و ازدست دادن دوستان و نزدیکان  دچار کاهش شادکامی می گرددو این در حالی است که معنویت می تواند در سازگاری با این تغییرات او را یاری می کند. لذا هدف از مطالعه حاضر تعیین ارتباط تجربیات معنوی روزانه با شادکامی سالمندان عضو کانون بازنشستگی کشوری  اصفهان در سال 1393   می باشد.

مواد و روش ها: این پژوهش توصیفی- تحلیلی در بین کلیه سالمندان بازنشسته مراجعه کننده به کانون بازنشستگان کشوری اصفهان انجام پذیرفت که 192 نفر از آنان با روش نمونه گیری تصادفی ساده وارد مطالعه شدند . ابزار جمع آوری اطلاعات در این مطالعه پرسشنامه متغیرهای جمعیت شناختی، تجربیات معنوی روزانه و رضایت از زندگی سالمندان بود. تجزیه و تحلیل داده ها  ازطریق نرم افزار SPSS 21 و آزمون های آماری توصیفی و آزمون ضریب همبستگی پیرسون ،tمستقل و آنالیز واریانس انجام شد.

یافته ها: میانگین نمره شادکامی سالمندان11.45± 34.56 که نشان دهنده این است که  شادکامی سالمندان کمتر از حد متوسط و میانگین نمره تجربیات معنوی روزانه آنها 16.9± 73.11 که نشان دهنده سطح مناسب تجربیات معنوی در سالمندان می باشد. علاوه بر این بر اساس یافته ها تجربیات معنوی روزانه با شادکامی سالمندان بازنشسته ارتباط معناداری داشت(05/>p).

نتیجه گیری : بر اساس یافته های مطالعه حاضر هرچه تجربیات معنوی روزانه سالمندان بیشتر باشند شادتر زندگی می کنند، لذا توصیه می شود برنامه ها و رویکردهایی را در جهت افزایش تجارب معنوی روزانه سالمندان در نظر گیرند تا  سالمندان زندگی شادتری را تجربه کنند.

واژه‌های کلیدی: سالمند، تجربیات معنوی روزانه، شادکامی
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۵/۱۰/۱ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱۱/۲۰ | انتشار: ۱۳۹۵/۱۲/۱۰
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

کد امنیتی را در کادر بنویسید >XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

The relationship between daily spiritual experience and happiness of elderly members of Isfahan retirement center in 2014. jgn. 2017; 3 (2)
URL: http://jgn.medilam.ac.ir/article-1-210-fa.html
شریفی سمیه، عباسی سمیرا. ارتباط تجربیات معنوی روزانه با شادکامی و رضایت از زندگی سالمندان شهر اصفهان در سال 1393. فصلنامه پرستاری سالمندان . 1395; 3 (2)

URL: http://jgn.medilam.ac.ir/article-1-210-fa.html

دوره 3، شماره 2 - ( زمستان 1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه پرستاری سالمندان Iranian Journal of Geriatric Nursing
Persian site map - English site map - Created in 0.274 seconds with 807 queries by yektaweb 3455